Pozadie Pozadie
13. októbra 2023

Daj si dokopy zmluvnú dokumentáciu a analyzuj pôžičkové zmluvy

Daj si dokopy zmluvnú dokumentáciu a analyzuj pôžičkové zmluvy

V minulých blogoch sme sa zamerali na problémy, ktoré súvisia so zadlžovaním a priblížili sme si aj to, ako môže vyzerať Tvoje riešenie dlhov. 

Ďalší logický krok, ktorý musí nasledovať pri riešení dlhov je analýza pôžičkových zmlúv, či kreditných kariet. 

Veľké množstvo dlhov je v mnohých prípadoch dedičstvo minulosti. Chyby z mladosti, neúspešné podnikanie, veď to poznáš. Často sa stane, že zmluvná dokumentácia zapadne prachom, či sa stratí. Tvojmu „oddĺženiu“ pomôže, keď ju nájdeš.

Čo robiť, ak nemáš zmluvnú dokumentáciu? 

Ak túto dokumentáciu nevieš nájsť, oslov svojho veriteľa, ktorý ti ju poskytne. Možno aj za poplatok. Úspešné získanie dokumentácie je kľúčom k úspechu. Okrem klasickej zmluvy je možné od veriteľa požadovať aj výpis splátok  – teda to, čo si už zaplatil na úvere. Prečo je to dôležité? 

Najmä v prípade starších zmlúv s rôznymi pochybnými spoločnosťami, či pochybných kreditiek je možné, že tieto zmluvy obsahujú zmluvné dojednania, ktoré sú v rozpore so zákonom. Môže ísť napríklad o zle vypočítané úroky, splátky, či zmluvné podmienky, napísané malým písmom, ktoré sú v rozpore so zákonom. Pokiaľ preukážeš, že zmluva obsahuje takéto podmienky, môže súd určiť že je neplatná a pôžička sa tak stane bezúročnou a bezpoplatkovou. Ak si si teda napríklad požičal 30 000 eur ale splatiť si mal po úrokoch a pôžičkách 40 000, nebudeš musieť zaplatiť celú sumu, ale len sumu istiny, teda 30 000 eur.

Sú súdy iba pre bohatých? 

Ako to ale dokázať? Samozrejme, bežný človek ktorý počuje, že by sa mal súdiť s bankou alebo inštitúciou dostane automaticky panický záchvat. Paradoxne, nie je to nič zložité. Na Slovensku pôsobí niekoľko spotrebiteľských organizácií (Webber Legal), ktoré Tvoje zmluvy vedia analyzovať (a viaceré z nich dokonca zadarmo!) a v procese oddlžovania Ti poradia. Tieto organizácie majú často spriaznené advokátske kancelárie ktoré Ťa v prípadnom spore budú zastupovať a šanca že uspejú je obrovská. 

Aj keď si bežný človek pri slove advokát predstaví: „Toto si rozhodne nemôžem dovoliť.“, opak je pravdou. Ak sa totiž preukáže, že zmluva o úvere je tzv. preplatená, teda si na mesačných splátkach zaplatil viac, ako si mal, môžeš zvyšnú sumu požadovať od veriteľa (banka alebo nebankovka) ako bezdôvodné obohatenie sa. Keď sa vrátime k predošlému prípadu, požičal si si 30 000, v priebehu niekoľkých rokov si zaplatil 35 000 a súd určí, že si si skutočne požičal na základe podmienok, ktoré neboli v súlade so zákonom, rozdiel, teda 5000 eur je suma, ktorú ti bude musieť veriteľ vrátiť. Ak nájdeš advokáta ochotného ťa zastupovať, môžeš sa s ním dohodnúť na tom, že odmenu dostane na základe vyhraného sporu v percentách z vyhratej sumy. Advokáta si teda môže paradoxne dovoliť aj človek, ktorý je „švorc“.

Zaujali sme vás?

Napíšte nám a dohodnite si ukážku aplikácie

Podobné články

Pozadie
Čítať viac
Pozadie
Čítať viac
Pozadie
Čítať viac
Pozadie
9. novembra 2023
Vytvor si rozpočet
Čítať viac