Poradiť sa ohľadom osobných financií nie je hanba. Ak si si už raz priznal problémy so splácaním úverov, logicky nasleduje snaha nájsť niekoho, kto sa rozumie financiám. Nikto nevie všetko a aj peniazom treba rozumieť!
S kým by si sa mal ísť poradiť?
Začnime z druhého konca. S kým by si sa radiť nemal. Určite neodporúčame radiť sa o finančných problémoch s predajcom finančných nástrojov, tzv. agentom, alebo aj ako sa často nesprávne označujú – finanční poradcovia. Takýto človek, často pracujúci vo svojom riadnom zamestnaní a vo voľnom čase predávajúci poistky, či rôzne podielové fondy Ti miesto rady najskôr ešte predá niektorý z menej výhodných finančných produktov a tvoju situáciu môže ešte zhoršiť.
Skutočné rady ohľadom riešenia situácie by si mal hľadať inde. Ideálnym kandidátom je niekto, kto vie, ako sa počítajú úroky z pôžičky, či pozná dostatočne rozdiel medzi spotrebným úverom a kreditnou kartou. Takéto rady sa dajú nájsť aj na internete, no pomerne dobre môžeš pochodiť aj u niekoho informovaného v rodine, či v odborných občianskych združeniach, ktoré tieto rady poskytujú často aj bezplatne (napríklad Združenie Fénix, Spotrebiteľské centrum, či priamo advokátska kancelária WebberLegal), či za malú odplatu.
Pri hľadaní rady ohľadom finančnej situácie je dôležitá úprimnosť a dôvera. Už si v problémoch a aj si si to priznal. Preto musíš odkryť karty a realitu takú, aká je. Nemá zmysel zastierať úrokové sadzby, či úverové podmienky.
Zásady
Pre každého človeka, ktorý sa dostane do problémov platia niektoré zásady, ktoré by mal dodržiavať:
- Zozbieraj všetky údaje ohľadom dlhov, ich výšku, úrokové sadzby a mesačné splátky.
- Obmedz výdavky, ktoré nie sú nevyhnutné a narovinu si povedz, čo je luxus. Aj keď to ľudia neradi počujú, luxus sú dovolenky, zábava ale napríklad i auto. Na nejaký čas si daj pokoj napríklad s dovolenkami. Si zadlžený a dovolenka je luxus, na aký jednoducho nemáš.
- Zanalyzuj si výdavky, ktorých obmedzenie Ti zásadne nezníži životný štandard. Vieš napríklad koľko platíš mesačne banke, telekomunikačnému operátorovi? Potrebuješ si platiť Netflix? Chodíš do práce na aute? A neexistujú lacnejšie alternatívy?
- Stanov si týždenný limit na výdavky – napríklad po zaplatení účtov za elektrinu, vodu a pod. dostaneš pridelených len 100 eur na potraviny na týždeň. Ani o cent viac.
- Začni si tvoriť finančnú rezervu. Áno, akokoľvek nelogicky to bude znieť, pri zadĺženom človeku je dôležité začať tvoriť aj finančnú rezervu a to dokonca niekedy aj v prípade, ak to má znamenať vyšší dlh. Finančná rezerva Ti poskytne istotu ďalšieho nezadlžovania sa v prípade, ak príde neočakávaný výdavok – napríklad sa Ti pokazí práčka.
- Zameraj sa aj na stranu príjmov – je pre Teba možné pracovať viac? Prípadne vedel by si si nájsť nové zamestnanie s vyšším príjmom?
Pri tvorbe finančného rozpočtu je možné využiť aj službu WageNow. Tá ti vie pomôcť so sebadisciplínou v oblasti pravidelnosti príjmov. Už nemusíš dostať svoju výplatu raz za mesiac a do týždňa ju minúť. Môžeš peniaze dostávať pravidelne, na týždennej báze a dodržať finančné ciele, ktoré ti stanovil Tvoj osobný poradca. Týždenné plánovanie Ti vie umožniť minúť len určitú čiastku peňazí a tiež šetriť, či vyhnúť sa oneskoreným platbám.